2021/66 İkinci El Cep Telefonlarının Garantili Satışlarındaki KDV oranı yüzde 1’e indirilmiştir

2021/66 İkinci El Cep Telefonlarının Garantili Satışlarındaki KDV oranı yüzde 1’e indirilmiştir

Sirkülerin PDF görüntüsü için aşağıdaki linki tıklayınız.

30 Eylül 2021 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 4517 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar” da değişiklik yapılmıştır.

Bu değişiklikle 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’ın eki olan I sayılı listenin (%1 KDV oranı ile yapılan teslim ve hizmetler listesi) 21. sırasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

 “21- “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenerek ve sertifikalandırmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmez)”

Yapılan bu düzenleme ile, ikinci el cep telefonlarının garantili satışlarındaki KDV oranı yüzde bire indirilmiştir.

Diğer taraftan, düzenleme kapsamı ikinci el cep telefonu ticareti ile uğraşan kişilere, madde kapsamı işlerden dolayı indirimli oranda KDV iadesi yapılmayacaktır. 4517 sayılı Kararla yapılan bu düzenleme 1 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe girmektedir


Saygılarımızla,

Dr. Celal Çelik

Yeminli Mali Müşavir

Ek : 4517 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir