2020/74 Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklikler Yapılmıştır

Cazibe merkezi, görece az gelişmiş bölgelerdeki (aşağıda yer alan 24 il) yatırım ortamını canlandırarak istihdam, üretim ve ihracat artışı yoluyla bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla, özel sektör yatırımlarını desteklemeye yönelik olarak uygulanacak programdır. Program çerçevesinde, 24 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilen imalat sanayii yatırımları (US-97 Kodu:15-37), çağrı merkezi ve veri merkezi yatırım projeleri desteklenmektedir. Detaylar için 25 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2018/11201 sayılı Karara bakılabilir

07.10.2020 tarih ve 31267 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3064 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile  “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Karar”da aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.

1-Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında, yatırımların desteklenme süresi bir yıl uzatılarak 31 Aralık 2021 olarak belirlenmiştir.

2- Bu program çerçevesinde desteklenecek imalat sanayi yatırımlarının ( US-97 Kodu : 15-37 ) organize sanayi bölgesi ve endüstri bölgesinde gerçekleştirilmesi ve asgari 2 Milyon TL yatırım tutarı şartı sağlaması gerekir.

3- Aynı kararın 9’uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu Karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamaz. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanılan veya yararlanılacak yatırım harcamaları için, bu Karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak üzere Bakanlığa müracaat edilemez. Bu madde hükmüne aykırı davranılması halinde, bu Karar kapsamında yararlanılan destekler ilgili mevzuat çerçevesinde geri alınır. Ancak, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımlar, sübvansiyonlu krediye faiz veya kar payı desteği sağlamaması kaydıyla, bu Karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlandırılabilir. Bu imkan, bu Karar kapsamında düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgelerine de uygulanır”

4- Cazibe merkezleri programı kapsamındaki iller arasına Kilis de eklenmiştir. Listenin güncel hali aşağıdaki şekildedir

1. Adıyaman 9. Elazığ 17. Malatya
2. Ağrı 10. Erzincan 18. Mardin
3. Ardahan         11. Erzurum 19. Muş
4. Batman 12. Gümüşhane 20. Siirt
5. Bayburt 13. Hakkâri 21. Şanlıurfa
6. Bingöl 14. Iğdır 22. Şırnak
7. Bitlis 15. Kars 23. Tunceli
8. Diyarbakır 16.Kilis 24. Van

Saygılarımızla,
Dr. Celal Çelik
Yeminli Mali Müşavir

Ek : 3063 Sayılı “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir